Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA070MA22BW |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -10 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.059 x 0.177 mm |
| Weight | 120g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 156.4 X 122.25 mm |
| Outline Depth (D) | 3.2 mm |
| Active Area (H x V) | 141.6 X 106.2 mm |
| Bezel Area (H x V) | 144.8 x 109.3 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/70/70/70 |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 0.9W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |