Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA101WH01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1280 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 149 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0565 x 0.1695 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 241.86 X 161.6 mm |
| Outline Depth (D) | 5 mm |
| Active Area (H x V) | 216.96 X 135.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 221.6 x 140.3 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (10 pcs) on left, right, up, down slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/60/80 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Current | 20 ± 0.6mA |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 200/230mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Tyco |
| Signal Interface Model | 5-2069716-3 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |