Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA102NC01CW |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.2 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Netbook PC |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0725 x 0.2175 mm |
| Weight | 280g |
| Outline Dimension (HxV) | 235 X 147 mm |
| Outline Depth (D) | 5.1 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 222.72 X 130.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 225.9 x 134.2 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.2M |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Min.) |
| Lamp Voltage | 10.9/12.8/14.4V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9.6/18.0/-6.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 40/35/0.5/0.5mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |