Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA130VA01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.0 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 61 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1375 x 0.4125 mm |
| Weight | 1.05/1.10Kgs (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 286 X 225 mm |
| Outline Depth (D) | 15.8 mm |
| Active Area (H x V) | 264 X 198 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 6/16 (Typ.)(Tr/Td); 10 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/50/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 14.3 (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 60K (Min.) |
| Lamp Voltage | 545 |
| Lamp Current | 3.5/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST, JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 240/400mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | IL-FHR-BF40S-HF |
| Signal Interface Pins | 40 pins |