Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAF102NA21CA |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.2 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable DVD Player, Netbook PC |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0725 x 0.2175 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 230.62 X 142.5 mm |
| Outline Depth (D) | 1.8 mm |
| Active Area (H x V) | 222.72 X 130.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 