Brief Information 
| Brand / LCD Model | DATA-IMAGE FG010800ANSWA-P1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.8 |
| LCD Resolution | 280 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 203 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Active Area (H x V) | 35.6 X 26.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 25/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/10/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5.0/5.0/15.0/-10.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |