Brief Information 
| Brand / LCD Model | DATA-IMAGE FG020513ANSWAG01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1025 x 0.163 mm |
| Weight | 21g |
| Outline Dimension (HxV) | 59.9 X 50.4 mm |
| Outline Depth (D) | 4.2 mm |
| Active Area (H x V) | 49.2 X 38.14 mm |
| Bezel Area (H x V) | 51.6 x 40.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 120:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 65Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 13.2/14.0/14.2V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5.0/5.0/5.0/15.0/-11.0V (Typ.)(VCC/DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 0.1/0.66/1.73/0.03/0.35mA (Typ.)(ICC/DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |