Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ER057000NM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.120 x 0.360 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 154.6 X 114.8 mm |
| Outline Depth (D) | 8.5 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 115.17 X 86.37 mm |
| Bezel Area (H x V) | 120.2 x 91.4 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.2, 2-R1.6) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Color |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface Type | Connector |
|---|---|
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 53261-1571 |
| Signal Interface Pins | 15 pins |