Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET018003DMU |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.8 |
| LCD Resolution | 176 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.054 x 0.162 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 34 X 47.2 mm |
| Outline Depth (D) | 3.5 mm |
| Active Area (H x V) | 28.512 X 35.64 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/65/75/45 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 3.3/4.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC/VCI) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 36 pins |