Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET028003DMU |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/75/75/55 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8V (IOVCC/VCI) |