Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET035009DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.073 x 0.219 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 76.8 X 63.8 mm |
| Outline Depth (D) | 3.3 mm |
| Active Area (H x V) | 70.08 X 52.56 mm |
| Bezel Area (H x V) | 73.2 x 55.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/55/75 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 20.4 ± 1.2V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for LCD | 1.0/10.0mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |