Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET0430A6DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV |
| Operating Temperature | -10 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 105.5 X 67.2 mm |
| Outline Depth (D) | 3.95 mm |
| Active Area (H x V) | 95.04 X 53.956 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Min.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/70/50/75 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 40/50mA (Typ./Max.) |