Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET057003DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.120 x 0.360 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 124.7 X 100 mm |
| Outline Depth (D) | 10.8 mm |
| Active Area (H x V) | 115.2 X 86.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 117.2 x 88.4 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/75 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 30.0V (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 300mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | IRISO |
| Signal Interface Model | IMSA-9637S-33A-TB |
| Signal Interface Pins | 33 pins |