Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET0700G0DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1905 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 166 X 105.44 mm |
| Outline Depth (D) | 9.85 mm |
| Active Area (H x V) | 152.4 X 91.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 155.3 x 94.3 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/65/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 9.9 ± 0.9V |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 220/600mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | OMRON |
| Signal Interface Model | XF2M-4015-1A |
| Signal Interface Pins | 40 pins |