Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT EW32F12BMW |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.360 x 0.360 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 167.1 X 109 mm |
| Outline Depth (D) | 11 mm |
| Active Area (H x V) | 115.17 X 86.37 mm |
| Bezel Area (H x V) | 122.0 x 92.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 13 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 300/190 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/35/45 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 70/85mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 14 pins |