Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT EW50855BMW |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.30 x 0.30 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 139 X 102.5 mm |
| Outline Depth (D) | 13.2 mm |
| Active Area (H x V) | 95.98 X 71.98 mm |
| Bezel Area (H x V) | 103.0 x 79.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Blue mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 30 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 220/210 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 37/24/34/24 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 25.0/37.5mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 22 pins |