Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ES13BB0FLW |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.9 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.170 x 0.510 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 87.6 X 50.4 mm |
| Outline Depth (D) | 5.9 mm |
| Active Area (H x V) | 65.265 X 32.625 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.7) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Negative), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 25 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.5/1.5mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 20 pins |