Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET0350A6DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.073 x 0.219 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 76.8 X 63.8 mm |
| Outline Depth (D) | 3.3 mm |
| Active Area (H x V) | 71.8 X 53.56 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/75/75 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for LCD | 1.0/10.0mA (Typ.)(ICC/IDD) |