Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET0350G0DM6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/55/75 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VCC) |