Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET057010DMU |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 147.6 X 100 mm |
| Outline Depth (D) | 10.8 mm |
| Active Area (H x V) | 115.2 X 86.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 117.2 x 88.4 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ4.0) on left, right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 