Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET0570B0DHU |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 147.6 X 100 mm |
| Outline Depth (D) | 12 mm |
| Active Area (H x V) | 115.2 X 86.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 