Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT ET070000DH6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1905 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 104 mm |
| Outline Depth (D) | 9.9 mm |
| Active Area (H x V) | 152.4 X 91.44 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 510mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |