Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT EW13B10GLY |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.9 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
|---|---|
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Outline Dimension (HxV) | 77.8 X 69.8 mm |
| Outline Depth (D) | 14 mm |
| Active Area (H x V) | 65.25 X 32.61 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |