Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT EW24B00GLY |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.2 |
| LCD Resolution | 240 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | >5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.53 x 0.53 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 180 X 65 mm |
| Outline Depth (D) | 16 mm |
| Active Area (H x V) | 127.16 X 33.88 mm |
| Bezel Area (H x V) | 133.0 x 40.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-R1.75) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 65 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 83/176 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | YG-LED |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 9mA (Typ.)(IDD) |