Brief Information 
| Brand / LCD Model | EDT EW50793FLWP |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.8 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.240 x 0.240 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 96.3 X 66.6 mm |
| Outline Depth (D) | 9.2 mm |
| Active Area (H x V) | 76.79 X 57.59 mm |
| Bezel Area (H x V) | 78.8 x 59.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Positive), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 25 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 300/190 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/45/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 75mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 60/80mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52271-2079 |
| Signal Interface Pins | 20 pins |