Brief Information 
| Brand / LCD Model | EMAGIN EMA-100301-01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 0.6 |
| LCD Resolution | 852(LCR) x 600 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Head Mounted Display |
| Operating Temperature | -40 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 1691 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.005 x 0.015 mm |
| Weight | 1.8g |
| Outline Dimension (HxV) | 19.8 X 15.2 mm |
| Outline Depth (D) | 4.59 mm |
| Active Area (H x V) | 12.8 X 9 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 900 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 300:1 (Min.) |
| Display Color | Grayscale(W) |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Power Consumption | 450mW (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/4.0/-3.0V (Typ.)(VDD/Van/Vcommon) |
| Input Current for LCD | 50/50/50mA (Typ.)(IDD/Ian/Icommon) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF12D(3.0)-30DP-0.5V |
| Signal Interface Pins | 30 pins |