Brief Information 
| Brand / LCD Model | EMAGIN EMA-100504 |
|---|---|
| Diagonal Size | 0.8 |
| LCD Resolution | 1280(LCR) x 1024 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Head Mounted Display |
| Operating Temperature | -45 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 2116 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.004 x 0.012 mm |
| Weight | 2.5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 22.94 X 16.45 mm |
| Outline Depth (D) | 5.93 ± 0.5 mm |
| Active Area (H x V) | 15.36 X 12.29 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 1500 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000:1 (Min.) |
| Display Color | Grayscale(G) |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Power Consumption | 200/500mW (Typ./Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB |
| Input Voltage for LCD | 2.5/5.0/-1.5V (Typ.)(VDD/VAN/VPG) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF12D(3.0)-50DP-0.5V |
| Signal Interface Pins | 50 pins |