Brief Information 
| Brand / LCD Model | EMAGIN EMA-100821 |
|---|---|
| Diagonal Size | 0.9 |
| LCD Resolution | 1920(LCR) x 1200 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Head Mounted Display |
| Operating Temperature | -45 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 2645 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0032 x 0.0096 mm |
| Weight | 3.0g |
| Outline Dimension (HxV) | 26.06 X 17.39 mm |
| Outline Depth (D) | 4.94 ± 0.50 mm |
| Active Area (H x V) | 18.432 X 11.52 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 900 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000:1 (Min.) |
| Display Color | Grayscale(W) |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Power Consumption | 350mW (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS |
| Input Voltage for LCD | 1.8/5.0/-1.5V (Typ.)(VDD/VAN/VPG) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF12D(3.0)-40DP-0.5V |
| Signal Interface Pins | 40 pins |