Brief Information 
| Brand / LCD Model | EPSON EG7010B-FR |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.3 |
| LCD Resolution | 640 x 200 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 65 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.375 x 0.525 mm |
| Weight | 150g |
| Outline Dimension (HxV) | 270 X 152 mm |
| Outline Depth (D) | 11.5 mm |
| Active Area (H x V) | 239.96 X 104.95 mm |
| Bezel Area (H x V) | 248.0 x 104.95 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 43 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 200/350 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Life Time (Hrs) | 2K (Min.) |
| Lamp Voltage | 115V (Typ.)(AC) |
| Lamp Current | 30/39mA (Typ./Max.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 14mA (Max.) |
| Signal Interface Type | Pad |
| Signal Interface Pins | 17 pins |