Brief Information 
| Brand / LCD Model | FINLUX MD640.400-50 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.1 |
| LCD Resolution | 640 x 400 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 75 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 83 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.305 x 0.305 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 228.5 X 158.5 mm |
| Active Area (H x V) | 195 X 121.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 110 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 5/15V (Typ.)(VCC1/VCC2) |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 20 pins, 16 pins |