Brief Information 
| Brand / LCD Model | FUTABA ELW1901AAS |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.9 |
| LCD Resolution | 224 x 32 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Smart Bracelet, Trans parent Window |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | >5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.21 x 0.21 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 54 X 16.41 mm |
| Active Area (H x V) | 47.04 X 6.72 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Brightness | 150 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Mono(White) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 