Brief Information 
| Brand / LCD Model | GIANTPLUS GPM1107A0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0625 x 0.1875 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 70.2 X 51.4 mm |
| Outline Depth (D) | 2.65 mm |
| Active Area (H x V) | 60 X 45 mm |
| Bezel Area (H x V) | 62.6 x 47.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/50/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 5.2/6.6V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601 |
| Input Voltage for LCD | 3.3/16.5/-7V (Typ.)(VDD/VGH/VGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 39 pins |