Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD043I9W1-A01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV, MP4 PMP |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 43.5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 105.5 X 67.2 mm |
| Outline Depth (D) | 3.2 mm |
| Active Area (H x V) | 95.04 X 53.856 mm |
| Bezel Area (H x V) | 98.04 x 56.86 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 3/7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 1.014W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 19.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |