Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD050I551-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Video Door Phone |
| Operating Temperature | 0 ~ -1000000 °C |
| Storage Temperature | 0 ~ -1000000 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1070 x 0.3185 mm |
| Weight | 120/130g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 119.3 X 91.4 mm |
| Outline Depth (D) | 7.5 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 102.72 X 74.53 mm |
| Bezel Area (H x V) | 106.7 x 78.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 550 ± 60V |
| Lamp Current | 3.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3/5/15/-10V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 4.3/5.8/0.06/0.5mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |