Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD062IDW1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.2 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | E-Book Reader |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0573 x 0.1609 mm |
| Weight | 80g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 155.2 X 88.2 mm |
| Outline Depth (D) | 2.3 mm |
| Active Area (H x V) | 137.52 X 77.232 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 125 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
Electronic Features 
| Power Consumption | 0.77W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 