Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070BDW1-A10 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0644 x 0.1805 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 86.64 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 