Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070CHW1-A00-0220 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 720 x 1280 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 210 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.04025 x 0.12075 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 89.98 X 162.56 mm |
| Outline Depth (D) | 1.07 mm |
| Active Area (H x V) | 86.94 X 154.56 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HS-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Display Color | 16.7M |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 