Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070IDW1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.064 x 0.1805 mm |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 104 mm |
| Outline Depth (D) | 5.1 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 86.64 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.4 x 89.04 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |