Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070IDW2-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1905 mm |
| Weight | 157g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 105 mm |
| Outline Depth (D) | 5 mm |
| Active Area (H x V) | 152.4 X 91.44 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB |