Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070PFW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Netbook PC, Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.150 mm |
| Weight | 85/90g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 164.05 X 100.86 mm |
| Outline Depth (D) | 4.94 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 90 mm |
| Bezel Area (H x V) | 154.6 x 91.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/70 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 2.3/2.5W (Typ./Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.2/4.2V (Min./Max.) |
| Input Current for LCD | 0.68A (Typ.)(VDD=3.3V) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | DDK |
| Signal Interface Model | FF12-31A-R12BN-D3 |
| Signal Interface Pins | 31 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
HSD070PFW1-A00
|
|---|