Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070PWW1-C00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MID UMPC, Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 215 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.03925 x 0.11775 mm |
| Weight | 91g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 161.6 X 105.8 mm |
| Outline Depth (D) | 4.85 mm |
| Active Area (H x V) | 150.72 X 94.2 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HS-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 690 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 3.4W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.267A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STM |
| Signal Interface Model | MSA24046P30B |
| Signal Interface Pins | 30 pins |