Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD090ICW1-A00-0299 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 640 x 234 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.103 x 0.4775 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 206.6 X 122 mm |
| Active Area (H x V) | 197.76 X 111.735 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/65/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5/15/-10V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 0.15/9.0/0.07/0.065mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 26 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
HSD090ICW1-A00-0299
|
|---|