Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD090ICW1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 640 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.103 x 0.4775 mm |
| Weight | 273g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 210.7 X 126.4 mm |
| Outline Depth (D) | 6.9 mm |
| Active Area (H x V) | 197.76 X 111.735 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/65/65 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S5P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 100mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3//5.015/-10V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 150/9.0/0.07/0.065mA (DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 26 pins |