Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD100IFW1-F02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player, Netbook PC |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 118 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.07175 x 0.21525 mm |
| Active Area (H x V) | 220.416 X 129.15 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |