Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD100IXN1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Weight | 330g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 215.5 X 166.5 mm |
| Outline Depth (D) | 5.3 mm |
| Active Area (H x V) | 202.752 X 152.064 mm |
| Bezel Area (H x V) | 205.8 x 155.1 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 2.4/5.6(Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 3.39W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S11P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 220mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9.48/17/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 8.3/70/0.3/0.6mA (Typ.)(ICC/IADD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | P-TWO |
| Signal Interface Model | 196033-30041-3 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |