Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD101PFW1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1024 x 576 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0725 x 0.2175 mm |
| Weight | 185g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 235 X 143 mm |
| Outline Depth (D) | 4.9 mm |
| Active Area (H x V) | 222.72 X 125.28 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|