Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD133PXN1-A00-0299 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.3 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | 177g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 279.616 X 210.452 mm |
| Outline Depth (D) | 1.35 mm |
| Active Area (H x V) | 270.336 X 202.752 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 3.6/8.4 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.3A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF19L-20P-1H |
| Signal Interface Pins | 20 pins |