Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD141PX13 |
|---|---|
| Diagonal Size | 14.1 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.093 x 0.279 mm |
| Weight | 465g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 299 X 228 mm |
| Outline Depth (D) | 5.5 mm |
| Active Area (H x V) | 285.696 X 214.272 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/20/40 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Signal Interface Type | Connector |