Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD190ME12-A17 |
|---|---|
| Diagonal Size | 19.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.098 x 0.294 mm |
| Active Area (H x V) | 376.32 X 301.056 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.2M |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
Signal Interface 