Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD190MEN5-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 19.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.098 x 0.294 mm |
| Weight | 1.25Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 396 X 324 mm |
| Outline Depth (D) | 9.8 mm |
| Active Area (H x V) | 376.32 X 301.056 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/80/80 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 14.7W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 34.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Signal Interface Type | Connector |